Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Buszujący w zbożu - streszczenie

jego zachowaniem Sally. Odbiera babcia dziewczyny. Ledwo przytomny bohater zapewnia staruszkę, że odwiedzi Sally podczas świąt Bożego Narodzenia. Podczas opuszczania lokalu Holden niespodziewanie zaczyna płakać, czym rozczula starszą szatniarkę. Przypadkiem rozbija cenną płytę, która miała być podarkiem dla Phoebe. Bohater decyduje się na pieszy powrót do hotelu i spacer po Parku Centralnym. Chce sprawdzić, czy kaczki faktycznie zimują na zamarzniętym jeziorze. Caufield siada na ławce, marznie i wyobraża sobie swój własny pogrzeb. W porywie frustracji wrzuca do jeziora wszystkie posiadane pieniądze. W końcu bohater wraca do domu, gdzie zastaje jedynie swą śpiącą siostrę. Przebudzona Phoebe domyśla się, że brata wyrzucono ze szkoły.


21. Dziewczynka jest zasmucona losem brata. Holden tłumaczy, że nie potrafił wytrzymać obłudy nauczycieli i kolegów. Jednocześnie przypomina sobie historię Jamesa Castle'a, znajomego, który wyskoczył przez okno na skutek prześladowań starszych uczniów. Phoebe zarzuca bratu nienawiść do ludzi.


22. Holden dzwoni do swojego byłego nauczyciela angielskiego i umawia się na spotkanie. Tymczasem rozchmurzona Phoebe chce bawić się i tańczyć. Rodzeństwo wykonuje kilka zwariowanych tańców. Pojawiają się też rodzice, przed którymi Holden się ukrywa. Wcześniej umawia się z siostrą na spotkanie, otrzymuje też od niej plik banknotów.


23. Pan Antolini nie jest zdziwiony wizytą Holdena. Chce pomóc chłopcu, pyta go o przyczynę opuszczenia szkoły. Zamiast moralnych nauk stara się naprowadzić nastolatka na właściwa drogę. Tłumaczy, że na dłuższą metę bunt niewiele zmieni. Wyjaśnia, że człowiek przez cały czas musi walczyć o jakość swojego życia. Zmęczony Holden nie przywiązuje większej wagi do jego wypowiedzi, prosi o nocleg i kładzie się spać. Nocą budzi się, czując


Komentarze

    5 + 6 =